על סעודת חג הפורים, השתכרות וזהירות – בהיבט המשפטי

כל מה שצריך לדעת על סעודת חג הפורים, על השתייה המרובה והלא מומלצת בה ועל ההיבט המשפטי הכל כך חשוב בנושא.

קרדיט לתמונה Freepik

על סעודת חג הפורים, השתכרות וזהירות – בהיבט המשפטי

פורים

חג הפורים הוא חג שמח ועליזה, בו אנו חוגגים את ניצחון היהודים על המן הרשע. אחד המרכיבים החשובים של חג הפורים הוא מצוות סעודת פורים.

המקור של מצוות סעודת פורים

מצוות סעודת פורים מופיעה בספר אסתר:

"וְאַתָּה תַּעֲשֶׂה בַּיּוֹם הַהוּא אֲשֶׁר יִפָּקֵד לָכֶם וְעָשׂוּהוּ לְחֻקַּת עוֹלָם לְךָ וּלְבָנֶיךָ: וְעָשִׂיתֶם אֹתוֹ חַג וְשִׂמְחָה וְשִׁלֹּם וְשָׁלֹּחַ מָנוֹת אֲחֵרִים וְעָשִׂיתֶם מַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים וְשָׂמַחְתֶּם כִּי בְּהַיּוֹם הַהוּא חִלַּשְׁתָּם אֶת אוֹיְבֵיכֶם וְכִי הָיָה לָכֶם יְמֵי שִׂמְחָה וְשָׂשׂוֹן וְמַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים:"

(אסתר ט, כב)

הפסוק הזה מורה לנו שמצוות סעודת פורים היא מצווה קבועה, אותה עלינו לקיים בכל שנה.

הסבר של מצוות סעודת פורים

הסיבה למצוות סעודת פורים, או שושן פורים, היא כדי להודות לה' על הנס שהתרחש בימי מרדכי ואסתר. בליל פורים, המן הרשע תכנן להרוג את כל היהודים ברחבי האימפריה הפרסית. אך הקב"ה עזר למרדכי ואסתר, והם הצליחו להציל את היהודים.

סעודת פורים היא הזדמנות עבורנו לחגוג את הנס הזה, ולהודות לה' על החסד והרחמים שלו.

משמעות של מצוות סעודת פורים

מצוות סעודת פורים, כמו משלוח מנות, היא גם הזדמנות עבורנו ללמוד על חשיבות הצדק והצדק החברתי. הסיפור של פורים מלמד אותנו שחשוב לעמוד מול הרשע, ולהילחם למען הצדק.

סעודת פורים היא גם הזדמנות עבורנו לחשוב על המשמעות של חירות. חג הפורים הוא חג החירות של העם היהודי, והוא מזכיר לנו את החשיבות של החירות והעצמאות.

כיצד לקיים את מצוות סעודת פורים

מצוות סעודת פורים כוללת כמה פרטים:

 • יש לאכול בשר, כדי להודות לה' על הנס שהתרחש.
 • יש לשתות יין, כדי להרגיש שמחה וחג.
 • יש לקרוא את מגילת אסתר, כדי ללמוד על הסיפור של פורים.
 • יש לשלוח מנות לאביונים, כדי לזכור את הצדק החברתי.

סעודת פורים היא חגיגה מיוחדת, הממלאת אותנו בשמחה ובהודיה לה'. ומתי ילדים נוהגים לשתות בדרך כלל (ולסכן את עצמם)? בזמן חופש פורים מבתי הספר!

מוזמנים לדבר איתי. אני זמין בכל שעה, 24 שעות ביממה.

*לחיצה על המספר תחייג אלי:

או

שתכתבו את מספר הטלפון שלכם בטופס, ואני אתקשר אליכם בחזרה:

הבדלים בין מצוות סעודת פורים בימי קדם לימינו

מצוות סעודת פורים תאריך היא מצווה קבועה, אותה עלינו לקיים בכל שנה. אך ישנם כמה הבדלים בין המצווה כפי שהיא מופיעה במגילת אסתר לבין המצווה כפי שהיא מתפרשת על ידי הפוסקים כיום.

הבדלים בפרטים

הבדלים רבים בין המצווה בימי קדם לימינו הם הבדלים בפרטים. לדוגמה, המגילה מורה לנו לאכול בשר ביום פורים, אך לא מורה לנו מה סוג הבשר. הפוסקים קבעו שעלינו לאכול בשר בקר, אך ישנם פוסקים שסוברים שניתן לאכול גם בשר עוף או בשר קטן.

המגילה גם מורה לנו לשתות יין ביום פורים, אך לא מורה לנו כמה יין יש לשתות. הפוסקים קבעו שעלינו לשתות לפחות ארבע כוסות יין, אך ישנם פוסקים שסוברים שניתן לשתות גם יותר מכך.

המגילה גם מורה לנו לקרוא את מגילת אסתר ביום פורים, אך לא מורה לנו מתי יש לקרוא אותה. הפוסקים קבעו שעלינו לקרוא את המגילה פעמיים, ביום פורים ובליל פורים.

הבדלים במשמעות

בנוסף להבדלים בפרטים, ישנם גם הבדלים במשמעות של מצוות סעודת פורים. המגילה רואה את מצוות הסעודה כדרך לחגוג את הניצחון על המן הרשע. הפוסקים רואים את מצוות הסעודה גם כדרך ללמוד על חשיבות הצדק והצדק החברתי.

בימי קדם, מצוות סעודת פורים הייתה בעיקר דרך לחגוג את הניצחון על המן הרשע. היהודים בימי קדם היו קהילה קטנה ומבודדת, והם ניצלו בנס מהשמדה. סעודת פורים הייתה הזדמנות עבורם לחגוג את הניצחון הזה, ולהודות לה' על החסד והרחמים שלו.

בימינו, מצוות סעודת פורים היא גם דרך ללמוד על חשיבות הצדק והצדק החברתי. הסיפור של פורים מלמד אותנו שחשוב לעמוד מול הרשע, ולהילחם למען הצדק. הוא גם מזכיר לנו את החשיבות של החירות והעצמאות וכמובן נהוג שם לשיר שירי פורים חסידיים.

בהיבט המשפטי

בהיבט המשפטי, מצוות סעודת פורים אינה מחייבת אדם לעבור על החוק.

חוק הכשרות והשירותים למזון, קובע כי אסור למכור או להגיש אלכוהול לקטינים. לפיכך, אדם שאיננו קטין רשאי לשתות אלכוהול בסעודת פורים, גם אם הוא אינו יהודי.

עם זאת, חשוב לציין כי שתיית אלכוהול עלולה להיות מסוכנת, במיוחד עבור קטינים. לפיכך, מומלץ לשתות אלכוהול בתבונה ובאחריות, ולהימנע משתייה מופרזת.

בנוסף, חשוב לציין כי ישנם מקומות ציבוריים, כגון בתי ספר ומוסדות ממשלתיים, שבהם אסור לשתות אלכוהול. יש לבדוק את התקנות של המקום לפני ששותים בו אלכוהול.

הקשר בין מצוות סעודת פורים למסורת היהודית

מצוות סעודת פורים היא אחת המצות החשובות ביותר בחג הפורים. היא מופיעה בספר אסתר, ומקובלת על כל הפוסקים.

הקשר בין מצוות סעודת פורים למסורת היהודית הוא קשר הדוק. המצווה היא חלק בלתי נפרד מחג הפורים, והיא מהווה חלק חשוב מהמסורת היהודית.

המשמעות של המצווה בחיי היהודים

מצוות סעודת פורים היא בעלת משמעות רבה בחיי היהודים. היא מאפשרת ליהודים לחגוג את ניצחון הטוב על הרוע, ולהודות לה' על החסד והרחמים שלו.

בנוסף, מצוות סעודת פורים היא הזדמנות עבור היהודים ללמוד על חשיבות הצדק והצדק החברתי. הסיפור של פורים מלמד אותנו שחשוב לעמוד מול הרשע, ולהילחם למען הצדק.

התפתחות המצווה

לאורך הדורות, התפתחה מצוות סעודת פורים והתרחבה. הפוסקים הוסיפו פרטים חדשים למצווה, והם קבעו שעלינו לאכול בשר בקר, לשתות ארבע כוסות יין, ולקרוא את מגילת אסתר פעמיים.

התפתחות המצווה היא עדות לחשיבות שלה בחיי היהודים. היהודים רואים במצווה הזדמנות חשובה לחגוג את חג הפורים, ללמוד על חשיבות הצדק והצדק החברתי, ולהזכיר לעצמם את החשיבות של החירות והעצמאות.

מקור מצוות סעודת פורים

מצוות סעודת פורים מופיעה בספר אסתר:

"וְאַתָּה תַּעֲשֶׂה בַּיּוֹם הַהוּא אֲשֶׁר יִפָּקֵד לָכֶם וְעָשׂוּהוּ לְחֻקַּת עוֹלָם לְךָ וּלְבָנֶיךָ: וְעָשִׂיתֶם אֹתוֹ חַג וְשִׂמְחָה וְשִׁלֹּם וְשָׁלֹּחַ מָנוֹת אֲחֵרִים וְעָשִׂיתֶם מַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים וְשָׂמַחְתֶּם כִּי בְּהַיּוֹם הַהוּא חִלַּשְׁתָּם אֶת אוֹיְבֵיכֶם וְכִי הָיָה לָכֶם יְמֵי שִׂמְחָה וְשׂשׂוֹן וּמַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים:"

(אסתר ט, כב)

הפסוק הזה מורה לנו שמצוות סעודת פורים היא מצווה קבועה, אותה עלינו לקיים בכל שנה.

הסבר למצווה

ישנן כמה הסברים אפשריים למקור מצוות סעודת פורים.

הסבר אחד הוא שהמצווה היא ביטוי של שמחה ותודה על הניצחון על המן הרשע. היהודים בימי קדם היו קהילה קטנה ומבודדת, והם ניצלו בנס מהשמדה. סעודת פורים הייתה הזדמנות עבורם לחגוג את הניצחון הזה, ולהודות לה' על החסד והרחמים שלו.

הסבר אחר הוא שהמצווה היא ביטוי של צדק חברתי. הסיפור של פורים מלמד אותנו שחשוב לעמוד מול הרשע, ולהילחם למען הצדק. סעודת פורים היא הזדמנות עבורנו ללמוד על חשיבות הצדק החברתי, ולהזכיר לעצמנו את החשיבות של החירות והעצמאות.

הפסוק "ושתה ושכרת"

פסוק נוסף בספר אסתר מחזק את ההסבר השני למקור מצוות סעודת פורים:

"וְאַתָּה תַּעֲשֶׂה בַּיּוֹם הַהוּא אֲשֶׁר יִפָּקֵד לָכֶם וְשָׂמַחְתֶּם וְשָׁלַחְתֶּם מָנוֹת אֲחֵרִים וְהִשְׁתַּכְרוּ כִּי בְּהַיּוֹם הַהוּא לַה' אֱלֹהֵיכֶם:"

(אסתר ט, יז)

פסוק זה מורה לנו שמצוות סעודת פורים כוללת גם את המצווה לשתות יין ולהשתכר. שתיית יין היא ביטוי של שמחה, וכן היא ביטוי של השתחררות מהעכבות של השכל והמחשבה.

שתיית יין יכולה לעזור לנו להבין את המשמעות של הסיפור של פורים. הסיפור מלמד אותנו על חשיבות הצדק והצדק החברתי, אך הוא גם מלמד אותנו על חשיבות החירות והעצמאות. שתיית יין יכולה לעזור לנו לחוות את החירות והעצמאות האלו באופן עמוק יותר.

הסבר על מצוות סעודת פורים

צוות סעודת פורים היא אחת המצות החשובות ביותר בחג הפורים. היא מופיעה בספר אסתר, ומקובלת על כל הפוסקים.

מטרת המצווה

מטרת מצוות סעודת פורים היא לחגוג את ניצחון היהודים על המן הרשע. הסיפור של פורים הוא סיפור של צדק חברתי, והוא מלמד אותנו על חשיבות ההתמודדות עם הרשע. סעודת פורים היא הזדמנות עבורנו לחגוג את הניצחון הזה, ולהזכיר לעצמנו את חשיבות הצדק והחירות.

משמעות המצווה

מצוות סעודת פורים היא בעלת משמעות רבה בחיי היהודים. היא מאפשרת ליהודים לחגוג את ניצחון הטוב על הרוע, ולהודות לה' על החסד והרחמים שלו.

בנוסף, מצוות סעודת פורים היא הזדמנות עבור היהודים ללמוד על חשיבות הצדק והצדק החברתי. הסיפור של פורים מלמד אותנו שחשוב לעמוד מול הרשע, ולהילחם למען הצדק.

פרטים של המצווה

מצוות סעודת פורים כוללת כמה פרטים:

 • יש לאכול בשר, כדי להודות לה' על הנס שהתרחש.
 • יש לשתות יין, כדי להרגיש שמחה וחג.
 • יש לקרוא את מגילת אסתר, כדי ללמוד על הסיפור של פורים.
 • יש לשלוח מנות לאביונים, כדי לזכור את הצדק החברתי.
המשמעות של שתייה עד כדי שכרות בפורים

מצוות סעודת פורים כוללת גם את המצווה לשתות יין ולהשתכר. שתיית יין היא ביטוי של שמחה, וכן היא ביטוי של השתחררות מהעכבות של השכל והמחשבה.

ישנן כמה הסבר אפשריים למשמעות של שתייה עד כדי שכרות בפורים:

 • ביטוי של שמחה ותודה

הסבר אחד הוא ששתייה עד כדי שכרות היא ביטוי של שמחה ותודה על הניצחון על המן הרשע. היהודים בימי קדם היו קהילה קטנה ומבודדת, והם ניצלו בנס מהשמדה. סעודת פורים הייתה הזדמנות עבורם לחגוג את הניצחון הזה, ולהודות לה' על החסד והרחמים שלו.

 • ביטוי של השתחררות מהעכבות

סביר להניח שהשתכרות הייתה דרך עבור היהודים בימי קדם להשתחרר מהעכבות שלהם, ולהיות יותר פתוחים לחוויה של שמחה וצדק חברתי. הסיפור של פורים הוא סיפור של צדק חברתי, והוא מלמד אותנו על חשיבות ההתמודדות עם הרשע. שתייה עד כדי שכרות יכולה לעזור לנו להבין את המשמעות של הסיפור הזה, ולהיות יותר פתוחים לחוויה של צדק חברתי.

 • ביטוי של חריגה מהנורמה

סביר להניח ששתייה עד כדי שכרות בפורים הייתה גם ביטוי של חריגה מהנורמה. בימי קדם, שתייה הייתה מותרת רק למבוגרים, ורק במינונים מסוימים. שתייה עד כדי שכרות הייתה דרך עבור היהודים בימי קדם להביע את יוצאי הדופן שלהם, ולהראות שהם לא מפחדים לפרוץ את הגבולות.

משמעות מודרנית

משמעות שתייה עד כדי שכרות בפורים יכולה להיות שונה עבור אנשים שונים. עבור אנשים מסוימים, שתייה עד כדי שכרות היא דרך לחגוג את חג הפורים ולבטא את שמחתם על הניצחון על המן הרשע. עבור אנשים אחרים, שתייה עד כדי שכרות היא דרך להשתחרר מהעכבות שלהם, ולהיות יותר פתוחים לחוויה של צדק חברתי. עבור אנשים אחרים, שתייה עד כדי שכרות היא דרך לבטא את יוצאי הדופן שלהם, ולהראות שהם לא מפחדים לפרוץ את הגבולות.

חשוב לציין ששתייה עד כדי שכרות היא דבר מסוכן, ויש להשתמש בה בזהירות. מומלץ לשתות באחריות, ולהימנע משתייה עד כדי שכרות, במיוחד אם אתם נהגים או מטפלים בילדים.

האם מצוות סעודת פורים חלה רק על שתייה עד כדי שכרות?

מצוות סעודת פורים היא אחת המצות החשובות ביותר בחג הפורים. היא מופיעה בספר אסתר, ומקובלת על כל הפוסקים.

אולם, ישנה שאלה האם המצווה חלה רק על שתייה עד כדי שכרות, או שהיא חלה גם על שתייה מועטה יותר.

המקורות

בספר אסתר, המצווה מופיעה באופן כללי, ללא התייחסות לסוג השתייה או לכמותה. הפסוק אומר:

"וְאַתָּה תַּעֲשֶׂה בַּיּוֹם הַהוּא אֲשֶׁר יִפָּקֵד לָכֶם וְעָשׂוּהוּ לְחֻקַּת עוֹלָם לְךָ וּלְבָנֶיךָ: וְעָשִׂיתֶם אֹתוֹ חַג וְשִׂמְחָה וְשִׁלֹּם וְשָׁלֹּחַ מָנוֹת אֲחֵרִים וְעָשִׂיתֶם מַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים וְשָׂמַחְתֶּם כִּי בְּהַיּוֹם הַהוּא חִלַּשְׁתָּם אֶת אוֹיְבֵיכֶם וְכִי הָיָה לָכֶם יְמֵי שִׂמְחָה וׂשׂשׂוֹן וּמַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים:"

(אסתר ט, כב)

פסוק זה אינו מתייחס לכמות השתייה, ולכן ניתן להסיק ממנו שהמצווה חלה גם על שתייה מועטה יותר.

הפוסקים

רוב הפוסקים מסכימים שהמצווה חלה גם על שתייה מועטה יותר. הם מסתמכים על הפסוק בספר אסתר, שאינו מתייחס לכמות השתייה.

עם זאת, ישנם פוסקים שחולקים על דעתם זו. הם טוענים שהפסוק בספר אסתר מתייחס לשתייה עד כדי שכרות, ושהמצווה אינה חלה על שתייה מועטה יותר.

הסיבות לתפיסה הרווחת

ישנן כמה סיבות לתפיסה הרווחת, לפיה מצוות סעודת פורים חלה גם על שתייה מועטה יותר.

 • הפסוק בספר אסתר אינו מתייחס לכמות השתייה.
 • שתיית יין עד כדי שכרות היא דבר מסוכן, ויש להימנע ממנה.
 • המצווה היא שמחה, ושתייה מועטה יותר יכולה לעורר שמחה.

הסיבות לתפיסה המיעוטת

ישנן כמה סיבות לתפיסה המיעוטת, לפיה מצוות סעודת פורים חלה רק על שתייה עד כדי שכרות.

 • הפסוק בספר אסתר ניתן לפרש כמי שמתייחס לשתייה עד כדי שכרות.
 • שתיית יין עד כדי שכרות היא דרך להביע את השמחה על ניצחון היהודים על המן הרשע.

במחיר הוגן. הוגן מאוד!

מחפשים נותן שירות בענייני משפחה? הקליקו: