הסבר על דמי הביטוח הלאומי

בעקבות פניות וחוזרות בנושא דמי ביטוח לאומי, ואיך הם משולמים, החלטתי לכתוב מדריך קצר שמסביר איך בדיוק הם עובדים. קריאה מהנה!

תוכן עניינים בכתבה: דמי הביטוח הלאומי

דמי ביטוח לאומי

כאשר מדברים על תשלום ביטוח לאומי מתכוונים לביטוי דמי ביטוח או לסכום שאזרח זה או אחר צריך לשלם על מנת להיות זכאי בעת הצורך לסיוע או תמיכה מצד המוסד לביטוח לאומי. בעצם אין מדובר בתשלום אחד בודד אלא ביטוח לאומי תשלומים רבים שאזרחים מחויבים לשלם לאורך כל הזמן, החל מהמועד שבו הם משתחררים מהצבא, כלומר מתחילים את החיים העצמאיים שלהם.

התשלום חל על כל אזרחי המדינה והוא נחשב למס חובה ולכן אין זה מומלץ להגיע למצב שבו נוצר חוב. מכיוון שמדובר במס חובה כדאי לפחות להבין מדוע הוא קיים ומה מקבלים האזרחים תמורתו. חשוב לדעת שבמקרה שבו הם יאלצו, מכל סיבה שהיא להפסיק לעבוד ולא יהיו מסוגלים לפרנס את עצמם בצורה ראויה ומכובדת – ייכנס לתמונה המוסד לביטוח לאומי וייתן סיוע ותמיכה גם בדמות תמלוגים או קצבאות שיועברו לאזרחים הנזקקים.

איך משולמים דמי ביטוח לאומי?

על מנת להבין את המנגנון של ביטוח לאומי תשלום שוטף ורציף צריך לחלק את ציבור המשלמים לשתי קבוצות – אלה שעובדים כשכירים במקום עבודה מסודר ואלה שהם עצמאיים, כלומר בעלי עסקים. העובדים השכירים מקבלים תלוש שכר מסודר מהמעסיק מדי חודש ובו הם רואים את פירוט התשלומים שהם מתוגמלים עליהם, כמו גם סעיפי תשלום של תשלומי חובה ומיסים ובכלל זה של דמי הביטוח הלאומי. המעסיקים דואגים לנכות מהשכר של העובדים את דמי הביטוח הרלוונטיים והם מועברים למוסד לביטוח לאומי.

 לעומתם – עובדים עצמאיים שמנהלים עסקים בעצמם צריכים לשלם בצורה יזומה את דמי הביטוח הלאומי, אם דרך אתר ביטוח לאומי באינטרנט ואם דרך שוברים ידניים שמשלמים איתם בבנקים או בבנק הדואר. רק תשלום רציף יבטיח לאותו מנהל עסק את הזכאות להטבות, קצבאות או תמלוגים כאלה ואחרים שייתן לו המוסד לביטוח לאומי במקרים כאלה ואחרים שעלולים לקרות לכל אדם במהלך החיים ולא תמיד אפשר להתכונן לקראתם מבעוד מועד.

מוזמנים לדבר איתי. אני זמין בכל שעה, 24 שעות ביממה.

*לחיצה על המספר תחייג אלי:

או

שתכתבו את מספר הטלפון שלכם בטופס, ואני אתקשר אליכם בחזרה:

איך נקבע גובה התשלום של דמי ביטוח לאומי?

חשוב לדעת שלכל אזרח במדינה יש את הנתונים האישיים שלו ואת המידע שרלוונטי אליו – מידע אישי אודות גיל ומקום לידה, הסטטוס שלו מבחינת תעסוקה, המצב המשפחתי שלו ועוד. כל אלה יהיו הפרמטרים שישפיעו על גובה תשלום דמי הביטוח שלו. בין אם מדובר בעובד שכיר או בעובד עצמאי – באחריותו של העובד לשים לב שאכן התשלומים נגבים ממנו על בסיס רציף וללא הפסקה, זאת על מנת שלא ייווצר לו חוב.

במידה ומתגלה בכל זאת שיש תשלום שהתפספס או שלא בוצע כראוי – חשוב מאד לבצע תשלום חוב ביטוח לאומי, דרך הטלפון או דרך אזור אישי ביטוח לאומי – דרך אתר ביטוח לאומי, ללא עיכובים או דיחויים, שכן עלולות להיות מוטלות סנקציות על אזרחים שלא משלמים בצורה סדירה את דמי הביטוח הלאומי ומדובר במצב בעייתי מאד. אם מאיזושהי סיבה לא בוצעו כמה תשלום עלול להיווצר חוב בסכום גבוה שימנע מאותו אזרח לקבל שירותים וסיוע מהמוסד לביטוח לאומי בשל היעדר תשלום. מכאן שחשוב מאד לדאוג שלא יהיה חוב ומדי פעם מומלץ לוודא שהתשלומים מבוצעים כראוי.

החשיבות של תשלום דמי ביטוח לאומי

דמי הביטוח הלאומי אינם מס רגיל בין שאר המיסים שאזרחי ישראל נדרשים לשלם. מדובר בתשלום מס מצד אחד אך זהו מס שמבטיח זכויות, הטבות סוציאליות וקבלת תמלוגים או קצבאות במקרה הצורך במהלך החיים. אפשר לומר שקבלת הסיוע מהביטוח הלאומי היא תנאי חובה לכך שמאוחר יותר על פי הצורך אפשר יהיה להיעזר בסיוע של המוסד לביטוח לאומי.

כל הזמן ישנם מקרים של חובות או של אי תשלום ולכן מי שמקפיד לשמור על אזרחות טובה למען עצמו צריך לוודא מדי פעם שהתשלומים של דמי ביטוח לאומי עבורו משולמים ללא שום תקלה או הפרעה. רק כך הוא יבטיח לעצמו שהמוסד לביטוח לאומי יעמוד לרשותו כאשר יצטרך אותו או במילים אחרות – שהמדינה תעמוד לרשותו כאשר הוא יהיה במצב בעייתי ויצטרך סיוע. כאשר מדובר באדם בוגר שיש לו ילדים בני פחות מ- 18 הרי שדמי הביטוח הלאומי שהוא משלם קשורים גם אליהם ומבטיחים גם להם שההתנהלות מול הביטוח לאומי במידה והם יהיו זקוקים לשירות כלשהו תהיה תקינה וחלקה. מכאן שללא קשר למצב הכלכלי חשוב מאד להקפיד על מס זה ולוודא שהוא תמיד מועבר בצורה רציפה וללא תקלות למוסד לביטוח לאומי.

במחיר הוגן. הוגן מאוד!

מחפשים נותן שירות בענייני משפחה? הקליקו: