בית הדין הרבני חיפה

ברוכים הבאים!

הגעתם למרכז לענייני משפחה של עורך דין אמיר בר-לב. בעמוד זה תמצאו את כל המידע שאתם זקוקים לו לגבי בית דין הרבני של חיפה.

צריכים עזרה לגבי בית הדין הרבני? התקשרו אליי בשיחה ללא התחייבות:

עורך דין לענייני משפחה בצפון
מוזמנים לדבר איתי. אני זמין בכל שעה, 24 שעות ביממה.
*לחיצה על המספר תחייג אלי:
או

שתכתבו את מספר הטלפון שלכם בטופס, ואני אתקשר אליכם בחזרה:

כל מה שצריך לדעת על בית הדין הרבני ביפה::

בית הדין הרבני

בתי הדין הרבניים הם חלק ממערכת המשפט בישראל, הכוללת גם את בתי הדין הדתיים, הפוסקים על פי ההלכה היהודית והמשפט העברי. בחוקי מדינת ישראל ניתנת לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט בלעדית בנושאי הנישואין והגירושין של אלו המוכרים כיהודים על-פי ההלכה, סמכויות בדיני אישות בתנאים מסוימים, ובכלל זה גם גיור. לבתי הדין יש סמכויות נוספות הנלוות לענייני הנישואין והגירושין, וכן סמכויות בעניינים דתיים. הגוף האחראי על בתי הדין הרבניים הוא הנהלת בתי הדין הרבניים.

בתי דין רבניים ברחבי הארץ

בישראל קיימים 12 בתי דין רבניים ברחבי הארץ – בצפת, טבריה, חיפה, נתניה, פתח תקווה, תל אביב, אריאל, ירושלים, רחובות, אשדוד, אשקלון ובאר שבע (ושלוחה שלו באילת), כאשר בראשם עומד אחד משני הרבנים הראשיים לישראל. בדומה לבתי המשפט לענייני משפחה, גם בבתי הדין הרבניים ישנו חיסיון על הדיונים (על פי חוק) מכיוון שהם עוסקים בעניינים של צנעת הפרט. היה ויש מקום לערעור על פסיקת בית הדין הרבני, הוא ידון בבית הדין הרבני הגדול לערעורים, הנמצא בירושלים.

גירושין בבית הדין הרבני

כאשר אישה או בעל מעוניינים להתגרש מבן הזוג לו הם נשואים, הם צריכים להוכיח כי קיימת נגד בן הזוג עילת גירושין מוכרת ע"פ ההלכה היהודית. גם אם קיימת עילת גירושין מוכרת ע"פ ההלכה, לא תמיד בית הדין יכפה על הצדדים להתגרש. במקרה שביה"ד כן קובע כי על בני הזוג להתגרש, ואחד מהצדדים מנסה לטרפד את ההחלטה, בית הדין יכול להפעיל סנקציות (כמו מאסר ושלילת רישיון נהיגה) על בן הזוג "הבעייתי" עד שיסכים להתגרש.

טקס הגירושין וקבלת פסק הדין

טקס מתן הגט בבית הדין הרבני הוא למעשה טקס הלכתי-דתי בו הבעל מוסר לאישה "גט". בתחילת הטקס שלושה דיינים ישוחחו עם בני הזוג ויבררו שהגירושין אכן נעשים מרצונם החופשי, הם יסבירו לזוג את ההשלכות ההלכתיות שיגיעו עם הגירושין. לאחר מכן נכתב הגט על ידי סופר בדיו שחור על גבי קלף, מתבצעת הקראה של תוכן הגט והעדים חותמים עליו ומוודאים שהצדדים מבינים את תוכן הגט ומעוניינים בו.

האם אפשר להתגרש לא בבית הדין הרבני?

בשנים האחרונות, נשמעת לא מעט ביקורת על בתי הדין הרבניים ועל אופן התנהלותם במסגרת הליכי גירושין. משכך, עולה השאלה האם יש גירושין ללא רבנות. ובכן, מחד, סידור הגט חייב להתקיים בבית דין רבני, אשר לו סמכות ייחודית בעניין זה. מאידך, את מרביתו של ההליך המשפטי יכולים בני הזוג לנהל בבית המשפט לענייני משפחה או לחילופין, בהסכמה וללא מעורבותן של הערכאות המשפטיות כלל.

מרוץ הסמכויות

החוק במדינת ישראל חילק את הסמכויות לדון בענייני משפחה לשתי ערכאות מקבילות: בית המשפט לענייני משפחה מצד אחד, ובית הדין הרבני מצד אחר. סמכויות אלו יכולות להיות סמכויות ייחודיות (דוגמת גירושין, שהיא סמכות בלעדית של בית הדין הדתי) או סמכויות מקבילות (למשל סוגיות רכוש או מזונות).

ערעור פסק דינו של בית הדין הרבני

על ערעור פסק דינו של בית הדין הרבני כמו על החלטת (במידה ומסיימת את הדיון), ניתן לערער בזכות לבית הדין הגדול בירושלים. במידה ומבוקש לערער על פסק דין זמני או לחילופין על החלטה זמנית, הערעור לבית הדין הרבני הנו ברשות. יש לצרף לכתב הערעור את המסמכים הבאים: העתק פסק הדין / ההחלטה שעליו הנכם מבקשים לערער. נימוקי הערעור. במידה והנכם מבקשים לערער על החלטה בטרם ניתן פסק הדין, יש להתייחס בגוף הערעור ולנמק מדוע אינכם ממתינים בהגשת הערעור עד למתן פסק דין סופי של בית הדין הרבני (שכן ההחלטה שניתנה עדיין יכולה להשתנות). במידה והנסיבות דורשות עיכוב ביצוע ההחלטה או פסק הדין שניתן, יש לציין ולבקש זאת במסגרת הערעור ולפרט את הנימוקים לתמיכת בקשת עיכוב הביצוע. בית הדין הרבני בדרך כלל מתנה קבלת הערעור בכפוף להפקדת ערבויות, עפ"י שיקול דעתו.

מה הופך אותי למי שמתמחה בכל הקשור לבית הדין הרבני של חיפה?

יותר מ-1000

לקוחות שייצגתי בחיפה

97%

נצחונות בענייני גירושין

- 28 -

שנות ניסיון בדיני גירושין

1

מדורג בצמרת המשפטית בחיפה

ביקורות אמיתיות
שהלקוחות שלי בחיפה השאירו באתר מדרג:

אני מתמחה בפתרון בעיות מורכבות הקשורות לבית הדין הרבני ודורשות טיפול מיידי.

אם יש לכם בעיה דחופה, כתבו כאן את מספר הטלפון שלכם, ואתקשר בחזרה מיד.

זקוקים לעזרה בנושא בית הדין הרבני של חיפה? אשמח לעזור.

יש לכם 3 דרכים לדבר איתי:

או

שתכתבו את המספר שלכם למטה.

את 28 שנות הניסיון שלי בעבודה מול בית הדין הרבני של חיפה, אי אפשר לנצח!